Informační blog o aktuálním dění ve filatelii... poštovní známky, dopisnice, příležitostná poštovní razítka, filatelistické výstavy a veletrhy, a to nejen z Česka ...včetně odkazů na jednotlivé poštovní správy, národní filatelistické organizace a poštovní muzea.

2018/04/09

ČESKO - Vlastní známky "Svět filatelie" (01) 1840 - Velká Británie

Jak jsme již na našich stránkách informovali, v květnu tohoto roku bude vydána emise "vlastních" poštovních známek České republiky pod názvem "SVĚT FILATELIE".

SVĚT FILATELIE - návrh - VZ 01

Pod lupou - na první známce této emise (nominální hodnoty "A"), s podtitulem "Velká Británie" a letopočtem "1840" - je černá nezoubkovaná poštovní známka s portrétem mladičké britské královny Viktorie s hodnotou "ONE PENNY", doplněná textem "POSTAGE". Chybí však název státu, ale v době vydání to bylo vlastně úplně jedno - byla PRVNÍ!


První poštovní známky světa mohly ve Spojeném království vzniknout díky schválení poštovní reformy Rowlanda Hilla (1795-1879), která zavedla sjednocení poplatků za dopravu dopisů. A od ní byl již krůček k vzniku první poštovní známky. 

Sir Rowland Hill (1795-1879)
První poštovní známka světa, přezdívaná Penny Black (tzv. černá jednopennyovka) se začala v Londýně prodávat již 1. května 1840, přičemž mohla být používána od 6. května. Sám autor poštovní reformy - Rowland Hill - si do svého deníku k 1. květnu napsal tato slova: "Vstal jsem v osm ráno. Poprvé byly dnes známky v Londýně vydány pro obyvatelstvo. Strašný zmatek na poštovním úřadě!".


Kromě soch a pamětních desek se je jeho portrét dostal jistě na několik stovek poštovních známek na celém světě, zřejmě by to vydalo na zajímavou sbírku. 
Na československých poštovních známkách se objevil - i s první známkou světa - dne 6. května 1990, kdy u příležitosti 150. výročí vydání první známky byl vydán příležitostný poštovní aršík v nákladu 280.000 kusů. Současně s aršíkem byla vydána i obálka prvního dne vydání (FDC).  


A jen tak mimochodem na závěr - to že na britské poštovní známce nebyl uveden název státu jí zůstalo dodnes... i ten obraz panovníka. Je tradicí, že na britských poštovních známkách není uváděn název státu, zároveň však součástí kresby známky je vždy alespoň malý portrét panujícího panovníka. Konečně, to je možné zkontrolovat na každé současné i starší poštovní známce Velké Británie!25.06.2018 - doplňující informace:Tuto emisi "vlastních" známek, včetně doplňkového sortimentu (ZS, FDC a CM) lze zakoupit na odkaze zde.

SVĚT FILATELIE - VZ 01 FDC

SVĚT FILATELIE - VZ 01 CM

Žádné komentáře:

Okomentovat