Informační blog o aktuálním dění ve filatelii... poštovní známky, dopisnice, příležitostná poštovní razítka, filatelistické výstavy a veletrhy, a to nejen z Česka ...včetně odkazů na jednotlivé poštovní správy, národní filatelistické organizace a poštovní muzea.

2017/05/05

ČESKO - Plakáty Velké války 1914-1918

Již několik dní je na tomto blogu (v pravém sloupci) k vidění logo projektu "Plakáty Velké války 1914-1918)", který odkazuje na stránky s touto tématikou, které realizuje náš zapsaný spolek.


Jsem velmi rád, že se nám - kromě postupného doplňování plakátů Velké války do virtuální galerie - podařilo pro všechny zájemce o toto téma připravit i malou "ochutnávku", a to v podobě fyzické prezentace některých vybraných plakátů.


Ta byla zahájena v pátek 5. května 2017 v prostorách společnosti Plzeňská knihvazba s.r.o. (provozovna Copy&Print Shop, Palackého ulice, roh Sadů Pětatřicátníků), a potrvá až do 30. června letošního roku.


Pro úplnost přidávám mapu s vyznačením umístění provozovny. Ten malý obrázek žirafy pod hvězdičkou je odkaz na expozici plzeňské Zoologické zahrady AKVA TERA, která je jen přes ulici.


Samozřejmě náš "hlavní" plakát opanoval jednu z výloh a pro zájemce o kopírovací služby, kteří jdou za svým cílem jsme pro jistotu stejný plakát - v menším provedení - umístili i na vchodové dveře do prodejny...... a hned za vstupními dveřmi všechny návštěvníky informuje plakát o zahájení prodeje 7. válečné půjčky, a tak mají všichni obyvatelé Českého království možnost se podílet alespoň touto formou na válečném úsilí Rakousko-Uherské monarchie...


Co všechno do relativně malého prostoru umístit? Je třeba si uvědomit, že válečných plakátů bylo vydáno v období velké války (1914-1918) několik tisíc...


První z ploch informuje, jak jsme se od příležitostných poštovních dopisnic - přes použité náměty - dostali až k historickým plakátům a jejich vyhledávání v archivních fondech, mimo jiné i Knihovny Kongresu Spojených států amerických a dalších institucí...


Malá odbočka - tak vypadá příležitostná poštovní dopisnice České republiky, kterou náš Spolek NEWSPHILA realizoval v rámci emise vydané v limitovaném nákladu k 100. výročí zahájení první světové války v roce 2014 (celkem takto bylo vydáno třináct dopisnic).


A takhle vypadá originální rekrutační plakát "The trumpet calls" vytištěný v roce 1918 ve státní tiskárně W. A. Gullick v australském Sydney formou kolorované litografie. Ale zpět k vlastní výstavě...


Další z panelů stručně informuje návštěvníky o době vzniku plakátů, jejich námětech, a na několika dobových fotografiích dává nahlédnout do doby před sto lety... Nic nemůže být lepším vyjádřením barevnosti té doby, než právě černobílé fotografie v kontrastu s barevností jednotlivých plakátů...


Vzhledem k tomu, že tento blog - a činnost našeho Spolku - jsou věnovány zejména filatelii a poštovní historii, nešlo nevyrobit alespoň několik desítek námětů historických plakátů v podobě standardních pohlednic. I ty si může zájemce odnést (samozřejmě po zaplacení) a poslat poštou...


Vzhledem k tomu, že v současnosti je v trendu posílání pohlednic zejména formou tzv. POSTCROSSINGu, mají tyto speciálně upravenou adresní stranu, aby je bylo možné bez problému posílat do zahraničí...  Připomínám aktuální tarify státního podniku Česká pošta: tuzemsko "A" (tedy 16,00 CZK), Evropa "E" (tedy 32,00 CZK), a Zámoří "Z" (tedy 37,00 CZK). 


Alespoň některé z plakátů jsou v prostoru vystaveny ve formátech A1 (na horní fotografii na výšku) nebo A0 (na spodní fotografii na šířku).   


Pro všechny zájemce o reprint historického plakátu jsme připravili možnost jej získat přímo na místě. Vzorník motivů obsahuje několik desítek plakátů, které je možno si na počkání nechat vytisknout ve formátech A2, A1 nebo A0.


A ještě jeden materiál - pokud pohlednice či plakát není to pravé. Veškeré motivy plakátů (několik desítek kusů) jsou k dispozici i ve formě zasklených obrazů ve formátu A4 (na výšku nebo na šířku, podle originálního podkladu).


V rámci testování tohoto produktu - nejlépe sám na sobě - jsem před několika dny vystavil na zdi několik zasklených obrazů... a výsledek nevypadá vůbec špatně. Takže mohu tento nápad s klidným svědomím doporučit, obrázky jsou bezva! 


I po dobu, kdy bude tato prezentace pro návštěvníky k dispozici (tedy od 5. května do 30. června 2017) budeme průběžně doplňovat další náměty:
- do vzorníku, plakátů, zasklených obrazů a pohlednic (na adrese: Copy&Print Shop v Plzni),
- do virtuální výstavy (na adrese: http://plakatyWWI.blogspot.cz), a
- do našeho internetového obchodu (na adrese: zde).


Srdečně zvu všechny zájemce k návštěvě této prezentace, ať již fyzicky, či "jen" ve virtuálním prostředí...

Jiří Neumann
předseda zapsaného spolku
NEWSPHILA

Žádné komentáře:

Okomentovat