Informační blog o aktuálním dění ve filatelii... poštovní známky, dopisnice, příležitostná poštovní razítka, filatelistické výstavy a veletrhy, a to nejen z Česka ...včetně odkazů na jednotlivé poštovní správy, národní filatelistické organizace a poštovní muzea.

2017/05/12

12. květen - Den, kdy proběhla poslední bitva II. světové války na evropském bojišti

Bitva u Slivice, je poslední bitvou II. světové války na evropském bojišti. Proběhla ve dnech 11. a 12. května 1945 nedaleko Příbrami u obcí Slivice a Milína.

Příležitostná poštovní dopisnice PRESSFIL "Slivice 1945 - poslední bitva II. světové války"
(katalogové označení Pre. 24/2010) vydaná v rámci 15. emise roku 2010,
dne 6. května 2010 v limitovaném nákladu 1.000 kusů

Její vznik byl zcela prozaický - Německo kapitulovalo v noci z 8. na 9. května 1945, a pro mnoho německých armádních jednotek by to v případě jejich setrvání na místě v prostoru Protektorátu Čechy a Morava znamenalo automaticky zajetí Rudou armádou. Z tohoto důvodu se mnoho jednotek pokusilo o přesun za demarkační linii, do prostoru spravovaného americkou armádou.

A právě v prostoru před demarkační linií se odehrála poslední bitva II. světové války na evropském bojišti. Německým jednotkám velel Carl Friedrich Wilhelm Lothar Erdmann hrabě von Pückler-Burghauss, svobodný pán von Groditz (1886-1945), poslední velitel jednotek Waffen-SS na území Protektorátu Čechy a Morava.  Malá historická odbočka - Prahu opouštěl v poslední německé koloně ráno 9. května 1945. Po tři dny odolával náporu rudé armády a partyzánů, ve snaze se dostat do amerického zajetí. To se mu však nepodařilo a po podpisu kapitulace do rukou zástupců Spojenců se 12. května 1945 v Čimelicích zastřelil.

Od roku 1970 připomíná tuto událost památník bitvy, postavený nedaleko obce Slivice. 

Žádné komentáře:

Okomentovat