Dne 25. března roku 1677 v Londýně umírá v chudobě (ostatně, jak jinak) jeden z nejvýznamnějších českých umělců baroka - rytec, portrétista a krajinář - Václav Hollar.
Dnešní wikipedie (její česká verze) o něm uvádí následující základní údaje:
Václav Hollar (13. července 1607 Praha – 25. března 1677 Londýn), známý pod latinizovanou formou jména Wenceslaus Hollar Bohemus a poněmčenou Wenzel Hollar, byl český barokní rytec a kreslíř. Od roku 1627 působil v dílnách ve Frankfurtu nad Mohanem u Matthäuse Meriana, ve Štrasburku, v Kolíně nad Rýnem a v Antverpách. Od roku 1636 působil ve službách hraběte Thomase Howarda z Arundelu, s nímž se dostal do Anglie. Za války z Anglie utekl, ale později se vrátil. Jeho syn zemřel při morové epidemii, dotkl se ho velký požár Londýna v roce 1666. I když většinu života prožil v cizině, zůstal Čechem a dával to najevo. Byl pohřben do společného hrobu pro zvláště nemajetnou chudinu na malém hřbitově při kostele sv. Markéty ve Westminsteru.
Hollar je autor realistických barokních leptů, mezi jeho časté náměty patří přírodní motivy, krajiny, veduty, mapy, portréty, městské prospekty, kroje a zátiší na volných listech i v souborech. Vytvořil také pohled na Prahu podle svých kreseb z krátké návštěvy v roce 1636.
A proč si na stránkách blogu věnovaného filatelii připomínáme právě tohoto umělce? Jeho dílo významně ovlivnilo již od minulého století naší známkovou tvorbu častým používáním motivů jeho rytin.
Dnes si připomeneme na tomto místě - v obrazovém doplnění článku - použití jeho děl v rámci vydávání příležitostných poštovních dopisnic České republiky, které byly (a jsou) vydávány v období od roku 2006.
Podrobněji o vyobrazených dopisnicích v článcích na těchto odkazech:
Žádné komentáře:
Okomentovat