Informační blog o aktuálním dění ve filatelii... poštovní známky, dopisnice, příležitostná poštovní razítka, filatelistické výstavy a veletrhy, a to nejen z Česka ...včetně odkazů na jednotlivé poštovní správy, národní filatelistické organizace a poštovní muzea.

2013/08/28

ČESKOSLOVENSKO - Okupace Československa v srpnu 1968 a nevydané poštovní známky

Před několika dny jsme si připomněli smutné výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československé socialistické republiky, ke které došlo v noci z 20. na 21. srpna 1968. 


Filatelisticky tuto událost připomínají nevydané poštovní známky k připravovanému XIV. sjezdu Komunistické strany Československa (KSČ), které měly být vydány v pondělí 9. září 1968. Vzhledem k politickým událostem (okupaci Československa) nebyly známky dány do oběhu, náklad byl později (v sedmdesátých letech) skartován.

První známka hodnoty 30 haléřů zobrazuje spirálu, v grafickém provedení pana Ivana Strnada, rytinu provedl pan Ladislav Jirka. Známka formátu 23 x 41 mm byla vydána v přepážkových listech po deseti známkách. Text na známce "XIV. zjazd Komunistickej strany Československa" je ve slovenštině.Druhá známka hodnoty 60 haléřů zobrazuje kytici, v grafickém provedení pana Ivana Strnada, rytinu provedl pan Jindra Schmidt. Známka formátu 23 x 41 mm byla vydána v přepážkových listech po deseti známkách. Text na známce "XIV. sjezd Komunistické strany Československa" je v češtině.

Do dnešní doby se zachovalo pouze několik desítek kusů sérií jednotlivých známek (odhad maximálně do 100 sérií) a pouze několik přepážkových listů - desetibloků (odhad maximálně do 10 ks sérií PL). 

Série dvou známek je mimořádně nabízena od dnešního dne v internetovém E-shopu NEWSPHILA za cenu 6.300,00 CZK, prostřednictvím odkazu.

Žádné komentáře:

Okomentovat