Dnes si připomínáme výročí 17. listopadu, a to spíše to novodobé - roku 1989, než výročí o padesát let starší - roku 1939. Je možno sběratelsky doložit rok 1989 nějakými poštovně-historickými materiály? Ano, je to možné, byť jsou extrémně vzácné a mezi sběratelskou veřejností se téměř neobjevují.
Poštovní správa Československé socialistické republiky vydala k výročí roku 1939 poštovní známku (emisi) "50. výročí 17. listopadu 1939 - Jan Opletal" nominální hodnoty 1,00 Kčs (katalogové označení: 2916). Mimochodem pro mladší ročníky - hodnota 1,00 Kčs byla určena k vyplácení listovní zásilky (psaní) do hmotnosti 20 gramů v tuzemské přepravě (tedy od Aše až po Košice, resp. Čiernou nad Tisou). Datum vydání byl pátek 10. listopadu 1989.
Autorem grafického návrhu poštovní známky i její rytiny byl Josef Herčík, známka samotná byla tištěna technikou rotačního ocelotisku (v černé barvě) kombinovaného s tříbarevným hlubotiskem (barvy: modrá, červená a zlatohnědá), na pošty byla dodávána v přepážkových arších, které obsahovaly sto kusů známek. Celkový náklad byl 23.930.000 kusů.
Kromě vlastní poštovní známky poštovní správa vydala i tzv. obálku prvního dne vydání (FDC), na které byla vylepena totožná poštovní známka "znehodnocená" razítkem prvního dne vydání, které kromě symbolické kresby obsahovalo i název PRAHA a datum vydání emise, tedy 17.11.1989. V levé části byla obálka doplněna kresbou pečeti Karlovy univerzity. Katalogové označení obálky je: 2916 FDC.
Posledním materiálem vydaným poštou, byl takzvaný "nálepní list" (NL), tedy list formátu A5 (na šířku) s nalepenou poštovní známkou, oraženou razítkem prvního dne vydání, doplněný informací o vlastní emisi. V dolní části byl v levé části označen rokem "1989", v pravé části pořadovým číslem emise "15 X" (došlo k chybě v číslování - číslo 15 již bylo "obsazeno" jinou emisí , tedy bylo doplněno písmenem "X"). Katalogové označení nálepního listu je: 2916 NL.
Na výroční den - pátek 17. listopadu 1989 - připravila Československá pošta k používání příležitostné poštovní razítko s anglickým textem, což bylo v době socialismu velmi nezvyklé, v tomto případě však s ohledem na zahraniční přesah "Mezinárodního dne studentstva" pochopitelné. Oválné razítko uvnitř s logem výročí a texty "50 / 1939-1989 / 17 TH NOVEMBER", po horní části obvodu s textem "INTERNATIONAL STUDENTS´ DAY", ve spodní části s názvem pošty a datem oddělenými hvězdičkami "PRAHA 01 * 17.11.1989" bylo používáno po celý páteční den (od 08.00 do 18.00 hodin) na pražské poště "110 01 PRAHA 01".
Kromě otisků příležitostného poštovního razítka tzv. "z ochoty" na korespondenčních lístcích či obálek s vylepenou poštovní známkou, ale poštovně neprošlých, existují i - dnes již poštovně-historické - materiály, které poštovním provozem prošly, a o nichž se dá již hovořit jako o materiálech zcela unikátních.
Prvním z nich je obálka dlouhého formátu (DL), zaslaná doporučené, vyplacená 4x 1 Kčs známkou s Janem Opletalem, celkové výplatné bylo za doporučený dopis 4 Kčs (1 Kčs za dopis do 20 gramů v tuzemsku, 3 Kčs příplatek za službu doporučeně), přičemž známky jsou "znehodnoceny" třemi otisky příležitostného razítka, na dopis je dolepena R-nálepka pošty "Praha 01" (bez poštovního směrovacího čísla - PSČ) a podacím číslem zásilky "11342".
Druhým je obálka prvního dne vydání (FDC), zaslaná se službou expres, vyplacená 4x 1 Kčs známkou s Janem Opletalem, celkové výplatné bylo 4 Kčs (1 Kčs za dopis do 20 gramů v tuzemsku, 3 Kčs příplatek za službu expres), přičemž jedna známka je oražena razítkem prvního dne vydání, zbývající tři známky jsou "znehodnoceny" dvěma otisky příležitostného razítka, na dopis je dolepena expresní nálepka "EXPRÉS" používaná poštou.
Poznámka 1 - k platnosti FDC. Byť je známka na obálce prvního dne vydání (FDC) "znehodnocena" otiskem razítka prvního dne vydání, obálku bylo možno poštovně použít tři měsíce po datu vydání. Vydavatel v tomto období pokládal tuto poštovní celinu (resp. použitou známku) jako poštovně platnou v natištěné ceně poštovní známky. Tuto praxi (platnou od 28. ledna 1982 - co do délky doby používání - převzala po 1. lednu 1993 i česká poštovní správa).
Poznámka 2 - k službě EXPRES. Často je zaměňována za expresní přepravu, ale jednalo se pouze o službu expresního doručení, tedy v místě dodání byla zásilka dodávána spěšným poslem (doručovatelem), obvykle v osmdesátých a devadesátých letech minulého století prostřednictvím motorizovaného doručovatele, který běžně zajišťoval i dodávání telegramů.
S ohledem na druhou poznámku - na zadní straně obálky prvního dne vydání je otisk příchozího denního razítka pošty "302 00 PLZEŇ 2" s datem "18.11.89" (sobota), hodinovým údajem "-8" a rozlišovacím číslem razítka "18", která byla v té době umístěná u plzeňského hlavního nádraží a zajišťovala dodávání telegramů a expresních zásilek v plzeňské aglomeraci.
Tolik alespoň - i tak trochu soukromá - filatelistická vzpomínka na 17. listopad 1989 v Praze. Když jsem na poště umístěné na pražském Starém Městě tyto zásilky podával do přepravy (a dnes na den přesně před třiceti lety), samozřejmě jsem netušil, že několik hodin poté na nedaleké Národní třídě se budou měnit naše československé dějiny...
Jiří Neumann
Žádné komentáře:
Okomentovat