Informační blog o aktuálním dění ve filatelii... poštovní známky, dopisnice, příležitostná poštovní razítka, filatelistické výstavy a veletrhy, a to nejen z Česka ...včetně odkazů na jednotlivé poštovní správy, národní filatelistické organizace a poštovní muzea.

2011/04/20

Svaz českých filatelistů skončil!

Ne, zatím se nemusíte obávat, Svaz ještě funguje... Kde však skončil, jsou jeho blogové stránky umístěné na: http://www.informace-scf.blogspot.com/. Na stránkách samotných to ještě nepoznáte, tváří se, že normálně fungují. Poslední uveřejněný příspěvek je z 18. února 2011 - ostatně i to by nasvědčovalo, že stránky jsou plně funkční (na aktuálnost si Svaz v posledních letech skutečně nehrál).


Na původních - historických - stránkách Svazu umístěných na: http://www.informace-scf.cz/ se však v rubrice "Aktuální informace SČF" objevila následující informace:
V současné době se pracuje na aktualizaci stránek. Prozatím jsou ještě funkční i druhé stránky http://www.informace-scf.blogspot.com/, které se v dohledné době zruší a budou opět pouze jedny. Proto prosíme, abyste nás omluvili, pokud vše nebude zcela funkční. Nyní se veškeré novinky budou objevovat na těchto stránkách.

Nezbývá nic jiného, než Svazu doporučit, aby tuto informaci umístil i na původní - blogové - stránky. Aby po jejich zrušení skutečně pro některé sběratele nenastala situace, že budou přemýšlet, zda Svaz ještě funguje či nikoliv...

Zřejmě posledním aktuálním příspěvkem na těchto "staronových" stránkách je "Usnesení 2. schůze předsednictva SČF", které se konalo dne 9. dubna 2011. Přikládám odkaz: http://www.informace-scf.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=194&Itemid=23.

2011/04/19

Dobrá věc se podařila

Oddělení známkové tvorby České pošty s.p. se podařila výborná věc - na webových stránkách mají všichni filatelisté a zájemci o naše poštovní známky od včerejšího dne možnost si stáhnout informační brožuru "Emisní plán 2011" ve formátu ".pdf".


Je dobře, že i naše pošta se zapojila do trendu vydávání publikací jak v tištěné, tak i digitální podobě. Pro zahraniční sběratele je to ideální informační materiál - navíc získaný pouze několika kliknutím myši, bez složitého zasílání z České republiky... Zkrátka pohoda! Navíc je "Emisní plán 2011" kromě češtiny doplněn i anglickou mutací. Nezbývá nic jiného než oddělení známkové tvorby poděkovat za výborný nápad.


A samozřejmě ještě doplnit o ten správný odkaz. Soubor samotný má velikost téměř 4 MB a naleznete jej zde: http://www.ceskaposta.cz/assets/filatelie/Emisni_plan_ceskych_postovnich_znamek_2011.pdf. Příjemnou zábavu při čtení o nových známkách, se kterými se budeme setkávat až do konce letošního roku.

2011/04/16

Příležitostná razítka na duben

První dubnové příležitostné poštovní razítko bylo používáno právě dnes. Na poště "280 02 Kolín 2"  - respektive u příležitostné poštovní přepážky umístěné v prostorách Městského společenského domu (Zámecká ul. č. 109) - se oráželo razítkem s textem "XIII. VALNÝ SNĚM JUNÁKA V KOLÍNĚ", v obrazové části se skautskou lilií, Masarykovým mostem a chrámem sv. Baroloměje.


Další razítko bude používáno již od pondělí 18. dubna (až do 26.) na poště "110 00 Praha 1" s textem "MISTRYNĚ EVROPY / 400 m / HALA BERCY / PAŘÍŽ / Denisa Rosolová", v obrazové části s vyobrazením portrétu držitelky zlaté medaile v halovém Mistrovství Evropy. 


Třetí dubnové razítko bude používáno k příležitosti výročí založení poštovního úřadu od 20. do 27. dubna na poště "739 21 Paskov" s textem "1861 / 150 LET POŠTY / 2011" a s vyobrazením znaku města. 


Zatím posledním razítkem (čtvrtým) plánovaným na duben je příležitostné poštovní razítko používané 30. dubna k příležitosti výročí založení České asociace pro sportovní a olympijskou filatelii OLYMPSPORT na poště "110 00 Praha 1" s textem  "45 LET OLYMPSPORTU, Jarda Justýn" a s vyobrazenou podobiznou prvního spoluzakládajícího člena Olympsportu, vystavovatele a teoretika námětové filatelie Jardy Justýna, dále s olympijskými kruhy.


2011/04/14

Vaše názory vítány!

Od dnešního dne je na tomto blogu spuštěna možnost pro všechny čtenáře umístit svůj názor či komentář ke každému publikovanému příspěvku. Na spodní liště pod každým článkem naleznete údaj - např. "0 komentářů", po jeho odkliknutí již nic nebrání tomu, počet komentářů o jeden zvednout.
Komentovat je tak od dnešního dne možno i ty nejstarší příspěvky. Tak prosím Vás... jen do toho! Čím víc názorů a polemik, tím možná lepší náš koníček - filatelie. Díky předem.

"Bramborové" razítko České pošty s.p. - matení pojmů pokračuje

Jak zde již proběhla informace, bylo na novém pamětním listě České pošty s.p. použito - dle slovníku vydavatele "první pamětní razítko České pošty s.p.", dle slovníku realističtějšího "kašet" - cosi, co moc společného s filatelií nemá. Tedy zjednodušeně: někdo vzal bramboru, rozříznul ji, provedl "rytinu" nožem, vzal z dětských razítek barvící polštářek a razil a razil, a někdy i známky, ale opatrně "přes roh", to bude velká vzácnost, panečku! Je ovšem velmi smutné, že to udělá sám vydavatel, který navíc velmi podobná, ale "ruční příležitostná poštovní razítka" sám vyrábí a používá! Mimochodem, nepřijde Vám to poněkud matoucí?

Ostatně jak vyplývá z informací zveřejněných na internetovém blogu expo-net (odkaz přidávám: http://expo-net.blogspot.com/2011/04/50-vyroci-kosmickeho-letu-jurije.html) České poště s.p. se podařilo zmást i autora grafického návrhu razítka: "Autor Jan Ungrád, autor prvního pamětního razítka byl zklamán, že na hlavní poště v Praze není razítko k širokému použití a že Pamětní listy jsou v den vydání vyprodány. Byl zklamán asi oprávněně, protože nezaregistroval, jako spousta sběratelů, statut Pamětního razítka (které je ze všeho nejvíce podobné razítku dne vydání na FDC, avšak trochu více nepřístupnější, pokud se aktuálně nezajímáte a nečtete filatelistický tisk...).
Proč je razítko pamětní? Protože je použito jen na Pamětním listu České pošty, s.p. číslo 5/2011."
 
Přiznám se, že po přečtení tohoto odstavce na mne padl smutek - co nás (sběratele) asi bude čekat v následujících letech? Na druhou stranu, ještě máme čas se pokusit tuto pozvolna se zavádějící "praxi" ukončit a zrušit. Jaký je Váš názor?
 

2011/04/13

Pamětní list České pošty s.p. aneb "Cesta do pekel?"

V úterý 12. dubna 2011 vydává Česká pošta s.p. již pátý pamětní list, tentokrát k "50. výročí letu Jurije Gagarina" v nákladu 1.200 kusů (číslované: 011601-012800). Prodejní cena je 40,00 CZK, k dispozici jsou u filatelistických přepážek hlavní pošty v Praze.


Co je určitou "novinkou" je použité - dle vydavatele "první pamětní razítko s textem: 50. VÝROČÍ LETU JURIJE GAGARINA, PRAHA, 12. 4. 2011". Tou "novinkou" začíná cesta do pekel (zřejmě v oddělení známkové tvorby České pošty s.p.). Proč právě cesta do pekel? Inu proto, že většinou začíná dobrými úmysly.

Dobrým úmyslem je bezesporu nabídnout pro sběratele (i pro nesběratelskou veřejnost) nějaký nový produkt. To se podařilo, pamětním listům není co vytknout. Co se však krutě nepodařilo je "razítko". Ano, je první (sám za sebe doufám, že v této podobě poslední), pamětní rovněž, razítko také. Ale je poštovní? A to je - dle mého názoru hlavní problém. V současné době bych vydavateli pamětních listů doporučil u podobných razítek používat výraz "kašet". Tedy něco jen tak pro radost, ale bez poštovní funkce. A z toho důvodu by jím neměla být "znehodnocována" poštovní známka (byť si ji samotný emitent jistě může znehodnocovat čím a jak chce). Pak by ale neměl budit zdání, že se jedná o filatelistický materiál - tedy nabízet nebo informovat o jeho vydání na stránkách primárně určených pro sběratele. Výhledově bych tento list doporučil spíše do společnosti například hrnečků či triček s potisky loga České pošty s.p., či jinými podobnými motivy.

Je to tak trochu i o promarněné příležitosti. Grafický návrh razítka stál jistě nemalý peníz, jeho výroba již menší (jedná-li se o razítko systému TRODAT), či větší (je-li razítko klasicky ryté). Tou promarněnou příležitostí mám na mysli, že toto razítko (s přidělanou jedničkou) mohlo na poště "110 00 Praha 1" státnímu podniku Česká pošta s.p. vydělávat nemalé peníze! Jak? Poměrně jednoduchým způsobem, těch 1.200 kusů příležitostných pamětních listů by se prodalo tak jako tak, ale kromě toho by po celý den na poštu chodili sběratelé, kteří by si nechávali tímto razítkem "znehodnotit" platné poštovní známky, ať už ve čtyřblocích, nalepené na obálkách či "pamětních listech" vlastní provenience, případně korespondenční lístky (včetně tzv. "kontrolního" otisku). Věřím, že kromě toho by přišlo i několik pytlů od mimopražských sběratelů s žádostí o tento otisk. Myslím, že množství takto "znehodnocených" známek a korespondenčních lístků (bez nutnosti pro Českou poštu s.p. odvést jakoukoliv adekvátní službu) by tu dovyrytou jedničku a čas dvou pracovnic na hlavní poště bohatě (možná i více než bohatě) zaplatilo.

Možná by mohl i Svaz českých filatelistů vydavateli - České poště s.p. - doporučit změnu a do budoucna tyto "kašety" nepoužívat. Je trochu paradoxem, že sám vydavatel na svých produktech používá "napodobeninu poštovního razítka".

2011/04/12

Pokřtěno, představeno...

V pondělí 11. dubna 2011 byla v plzeňské "Galerii U Andělíčka" zahájena výstava fotografií Jurije Alexejeviče Gagarina, laskavě zapůjčených ruskou tiskovou agenturou, k 50. výročí jeho slavného letu. Od 17.00 hodin začala galerie doslova "praskat ve švech", zájemci o shlédnutí fotografií, zájemci o filatelii, příznivci a přátelé galerie...


K velmi milým návštěvníkům (ostatním se omlouvám, ale vzhledem k tomu, že se jedná o filatelistický blog...) patřil i předseda Svazu českých filatelistů, pan ing. Lumír Brendl, předseda plzeňského Klubu filatelistů 03-13 pan Kotek, bývalý předseda plzeňského klubu pan Karel Pech, a mnoho dalších. Dva plánovaní hosté se omluvili - pan Remek i pan Pelčák se o den později účastnili oslav v Moskvě, a tak snad až někdy příště...   


Po úvodních proslovech zástupců Velvyslanectví Ruské federace, Konzulátu Ruské federace v Karlových Varech, zástupce galerie malíře a bývalého námořníka pana Jožky Osoby - mimochodem, v roce 1961  v dubnu se mu v Praze "poštěstilo" podat Juriji Alexejoviči ruku - došlo i na filatelistickou část. Byly představeny obě dvě vydané příležitostné poštovní dopisnice.


Na závěr nezbývá nic jiného, než všechny zájemce pozvat na návštěvu výstavy, která trvá až do 10. května letošního roku. Ještě připomínám, že součástí výstavy je i několik panelů se známkami vydanými k různým "kosmickým" událostem. Jste srdečně zváni...

2011/04/10

Představení nových dopisnic

Zítra, v pondělí 11. dubna 2011, se v předvečer 50. výročí letu Jurije Alexejeviče Gagarina bude konat v plzeňské "Galerii U Andělíčka" (na adrese Veleslavínova ul. 30) od 17.00 hodin vernisáž výstavy "Jednoho obrazu k 50. výročí letu prvního člověka do vesmíru". Součástí vernisáže - za přítomnosti zástupců Velvyslanectví Ruské federace v Praze a Konzulátu Ruské federace v Karlových Varech - bude i představení dvou nových poštovních příležitostných dopisnic České pošty s.p., v grafickém provedení společnosti PRESSFIL, vydaných v omezeném nákladu k této události.


První je věnována 12. dubnu 1961 - připomenutí 50. výročí letu Jurije Alexejeviče Gagarina, doplněná o autentickou barevnou fotografii, kosmonautův podpis a zmenšenou příležitostnou nezoubkovanou poštovní známku Sovětského svazu vydanou v roce 1961.


Druhá dopisnice připomíná datum pozdější - 28. duben 1961 - kdy do Československé socialistické republiky přiletěl jako do první země po svém slavném letu Jurij Alexejevič Gagarin. Praha mu připravila neobyčejně vřelé a nadšené přijetí, na které si ještě mnozí pamětníci bezpochyby vzpomínají. Do obrazového motivu dopisnice byla zvolena černobílá fotografie, doplněná o kosmonautův pozdrav československému lidu.


Obě dopisnice mají natištěnou známku s motivem poštovní trubky a s nominální hodnotou "A" (tuzemský poštovní styk), která je v současné době ekvivalentem hodnoty 10,00 CZK. Dopisnice si budou moci všichni zájemci opatřit během vernisáže výstavy. Výstava potrvá do 10. května letošního roku.

2011/04/07

Výstava exponátu k 50. výročí letu J. A. Gagarina ve Vysokém Mýtě

Jak na svých webových stránkách (www.knihovna.myto.cz) oznamuje Městská knihovna ve Vysokém Mýtě od 4. dubna do 31. května 2011 ve vestibulo knihovny pořádá výstavu k 50. výročí startu prvního kosmonauta Jurije Alexejeviče Gagarina, a to formou ukázky z filatelistického exponátu pana Petra Fencla věnovanému programu Vostok a Voschod.
Vysokomýtský filatelista Petr Fencl již od svých 12 let zaměřil svoji sbírku na námět pilotovaných kosmických letů. Dosud připravil tři exponáty, které po získání kvalifikace vystavil také na soutěžních výstavách v zahraničí (Polsko, Rakousko, Maďarsko, Francie, Belgie, Izrael a Čína). Na výstavě je možné vidět výběr z exponátu „Kosmický program Vostok a Voschod“, který přibližuje zejména popis přípravy kosmonautů a rakety, a dále let prvního kosmonauta.
Provozní doba knihovny je následovná:  pondělí 09.00-18.00 hod., úterý 08.00-17.00 hod., středa 08.00-18.00 hod., čtvrtek zavřeno, pátek 09.00-17.00 hodin. 


Autogramiáda v Poštovním muzeu

U příležitosti vyhlášení ankety České pošty, deníku Právo a časopisu Filatelie o nejkrásnější poštovní známku České republiky za rok 2010 pořádalo dnešního dne Poštovní muzeum v Praze autogramiádu autorů vítězné známky - grafiků Libuše a Jaromíra Knotkových a rytce Martina Srba. 


Nejkrásnější poštovní známka roku 2010 z dílny manželů Knotkových a Martina Srba, která vyšla 1. září 2010 v rámci aršíku emise Ochrana přírody, je nominální hodnoty 10,00 CZK a zobrazuje unikátní faunu a flóru biosférické rezervace Dolní Morava - Otakárka fenyklového, Zedníčka skalního a vzácné rostliny.


Obálka prvního dne vydání s vítěznou známkou za rok 2010 a razítkem pošty v Perné z oblasti v Podyjí, nedaleko vodní přehrady Nové Mlýny.


Motiv z obrazové části obálky prvního dne vydání (FDC) je součástí prvního pamětného listu České pošty s.p. "Anketa o nejkrásnější poštovní známku 2010", který byl vydán v nákladu 9.000 kusů (číslovaných: 000001 - 009000). Prodejní cena pamětního listu je 30,00 CZK (pro účastníky trvalého odběru pamětních listů).

Brno - město filatelie

Pro pátek a sobotu se Brno stává hlavním městem filatelie v České republice. Proběhne již další ročník "Veletržního setkání sběratelů". Všichni jste srdečně zváni, nezbývá než popřát dobrý lov při hledání kvalitních materiálů do sbírek a exponátů.


2011/04/06

Nová známka pro tento den

Dnešního dne vychází nová příležitostná poštovní známka nominální hodnoty 10,00 CZK "200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři". Známka (podle výtvarného návrhu paní Mariny Richterové) zobrazuje postavu tanečnice, v levé ruce držící vějíř a okolo pravé má omotanou stuhu. V linii nohy jsou pod sebou umístěny tři kresby škrabošek. Rytinu provedl Martin Srb, známka je tištěna rotačním ocelotiskem v barvě černé kombinovaným hlubotiskem v barvách růžové, okrové, olivově zelené a černé, v tiskových listech po padesáti kusech.


Současně Česká pošta s.p. vydává obálku prvního dne vydání (FDC) a nálepní list.


2011/04/05

"Král komiků" na známce, pamětním listě a minivýstavce na pražské hlavní poště

Zítra - ve středu 6. dubna 2011 - vychází nová příležitostná poštovní známka ke 120. výročí narození nezapomenutelného herce a komika "Vlasta Burian (1891-1962)". Jejím autorem je Pavel Sivko, rytcem Jaroslav Tvrdoň.


Jak bývá již dobrým zvykem, současně Česká pošta s.p. vydává i obálku prvního dne vydání (FDC) a nálepní list.


Od letošního roku se u některých emisí můžeme setkat s novinkou ze strany emisní politiky České pošty s.p. - s vydáváním tzv. "pamětních listů". U této emise byl vydán pamětní list v nákladu 1.000 kusů (číslovaných 010601 – 011600). Možnost zakoupení tohoto listu (v ceně 30,00 CZK/ks) nabízí od zítřejšího dne filatelistické přepážky č. 29 a 30 ve dvoraně pošty "110 00 Praha 1" na adrese Jindřišská 14.



V pořadí již čtvrtá minivýstavka podkladů k nově vydaným příležitostným známkám  se bude konat ve Dvoraně hlavní pošty. Tentokrát zájemci o filatelii a rytinu budou moci shlédnout podklady ke známkám "Vlasta Burian (1891-1962)" a "200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři". Výstavka za účasti obou výtvarníků i rytců se uskuteční ve středu 6. dubna 2011 od 15.00 do 17.00 hodin.


Přednáška o automatizovaném zpracování pošty v České republice

Ve čtvrtek 7. dubna 2011 - se v Praze od 16.30 hod. bude konat přednáška pana RNDr. Dušana Brabce na téma "Kódovací pracoviště České pošty a možnosti jejich rozlišení na listovních zásilkách".
 
Nejlepší pozvánkou na přednášku jsou samotná slova autora: "Všímáte si oranžových kódů na zásilkách, které se na nich vyskytují již od roku 1979? Víte, co znamenají, proč tam jsou, jak se dají přečíst a jak se vyvíjely a měnily do současnosti? O tom všem bude přednáška poprvé prezentovaná v tak uceleném rozsahu. Těším se na Vaši účast a na podporu tohoto sběratelského směru. Např. stále hledám mimopražské zdroje poštou prošlých zásilek (redakce časopisů, zásilkové služby apod.) ze současnosti i minulosti k dalším bádáním."
 
Přednáška se koná v sále Dřevák v 1. patře Domu Portus (občanské sdružení Život 90),v Praze 1, ulice Karolíny Světlé 18 (roh s ulicí Betlémskou), jako součást klubového setkání Klubu filatelistů 00-15, sběratelů specializovaných oborů v Praze.

Jsou vítáni všechny zájemci o filatelii, poštovní provoz a poštovní historii - vstup volný, ale samozřejmě přednáška je určena nejen pro podporovatele a příznivce dokumentace a sběratelství moderní poštovní historie. Pro účastníky bude připravena káva, čaj a minerálka.
 

2011/04/03

Nový přítisk na kuponech

V pátek 1. dubna 2011 byl vydán nový přítisk na kuponech známky "Rozvoj filatelie" nominální hodnoty "A" (k datu vydání ekvivalent 10,00 CZK), a to v nákladu 200 kusů tiskových listů. Námětem je alegorická kresba doplněná textem "Zpěvácký spolek Hlahol v Praze, 150 let, 1861-2011" a logem Spolku.
Ke  kresbě samotné - jedná se o detail rozměrné lunety s obrazem Alfonse Muchy nazvaným Česká píseň, která se nachází v hlavním sále spolkového domu, postaveného v čistě secesním slohu v letech 1903-1905 na dnešním Masarykovo nábřeží (naproti Mánesu), podle projektu architekta Josefa Fanty.
Objednavatelem přítisku je spolek Hlahol v Praze (sídlící na adrese: Masarykovo nábřeží 16, 110 00 Praha 1).
 
 
 
Interiér hlavného sálu s lunetou "Česká píseň" Alfonse Muchy
 
 Spolková budova na Masarykovo nábřeží v Praze (naproti Mánesu)
 

Razítka v březnu

Měsíc březen přinesl sběratelům pět nových příležitostných razítek. Tím prvním bylo razítko do jisté míry již tradiční. Na přepážce číslo 17 pošty "110 00 Praha 1" bylo od 1. do 18. března používáno u příležitosti vyhlášení ankety razítko s textem "Nejkrásnější česká poštovní známka roku 2010" a s vyobrazeným postilionem. 


Dalším razítkem - tentokrát denním příležitostným s obrazovou částí - které je používáno na stejném místě, tedy u přepážky číslo 17 pošty "110 00 Praha 1" od 1. března 2011, je razítko s vyobrazením stylizované ocelové destičky s rydlem a vyrytým nápisem "Známková tvorba". Určitou zajímavostí je, že razítko zatím nemá definované ukončení jeho používání, tudíž je velmi pravděpodobné, že bude - stejně jako razítka obdobného charakteru - používáno na příslušné poště několik let.


Třetím razítkem je opět razítko tradiční - s textem "Velikonoční pošta" a s vyobrazenou kraslicí k příležitosti velikonočních svátků bylo na poště "358 01 Kraslice" používáno ve dnech 23. až 29. března 2011. Autorem podařeného návrhu byl pan Miloslav Bláha.


Čtvrté razítko, které je používáno na přelomu března (od 28.) a dubna (do 4.) na přepážce číslo 17 pošty "110 00 Praha 1" je příležitostné s textem "50, 1961/2011 OECD" a s vyobrazeným logem OECD (Organization for Economic Cooperation and Development - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) u příležitosti 50. výročí založení této organizace. 


Posledním - pátým - a opět přelomovým, je ruční příležitostné razítko používané od 28. března do 8. dubna 2011 na poště "330 11 Třemošná" s textem "Václav Brožík" a s vyobrazenou větvičkou Střemchy obecné - znakem města, k příležitosti výročí narození malíře (5. března 1851) a "křtu" příležitostné poštovní dopisnice vydané rovněž k této události.


Poslední příležitostné únorové razítko

Posledním ručním příležitostným razítkem, používaným Českou poštou s.p. v únoru letošního roku, bylo razítko k výstavě "Týden známkové tvorby grafika Oldřicha Pošmurného" s vyobrazením jeho podpisu. Výstava se konala v prostorách Poštovního muzea v Praze, na adrese Nové mlýny 2, kde byla 26. února otevřena příležitostná poštovní přepážka pošty "110 00 Praha 1". Autorem grafického návrhu razítka byl pan Miloslav Bláha.